Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Probuzení jara

Cena 19
Není dostupné
Anotace

Hra patří mezi nejvýznamnější díla moderního německého divadla. Vzbudila na sklonku 19. století značný rozruch a pozornost mezi čtenáři (pro divadelní uvedení ji cenzura nepovolila), neboť na tragickém příběhu dvou mladých lidí z tzv. dobrých rodin otevřel dosud tabuizovaný pohled na pokryteckou morálku společnosti ve vztahu k sexualitě. Vychází v překladu J. Balvína.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frank Wedekind (1864-1918) byl německý dramatik a spisovatel. Bývá řazen k expresionismu, je považován za předchůdce epického divadla i absurdního dramatu. Jeho dramata často kritizovala předsudky své doby v oblasti sexuality. Roku 1898 se stal dramaturgem a hlavním autorem známé scény Munich Kammerspiele. V premiérách svých her často hrál hlavní role. Karl Kraus hodně pomohl k prosazení jeho her ve Vídni. Jeho první divadelní hra Probuzení jara (Frühlings Erwachen) z roku 1891 vzbudila šok, neboť zobrazovala do té doby tabuizované jevy dospívání jako homosexuální experimenty, kolektivní masturbaci, sado-masochismus, znásilnění, potrat i sebevraždu.
K nejznámějším hrám patří Duch Země (Erdgeist) (1895) a Pandořina skříňka (Die Büchse der Pandora) (1904), které na sebe volně navazují a bývají někde shrnovány pod společný název Lulu (ten nese například opera Albana Berga či album Lou Reeda a Metallicy k Wedekindově poctě).


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788087128640
Autor
Frank Wedekind
Kód zboží
169303
Počet stránek
92
Rozměry
9 x 112 x 187
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2011

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY