Popis
Kniha představuje první vědeckou monografii, která nabízí komplexní řešení otázek trestní odpovědnosti za jednání související s rozhodovacími procesy veřejné správy. Čtenáři tak mají možnost získat zcela nové pohledy na tradiční instituty trestního práva a načerpat širší souvislosti trestněprávního postihu osob jednajících za veřejnou správu.
Autor v publikaci spojuje teoretický základ získaný jeho působením na Právnické fakultě Univerzity Karlovy spolu s praktickými dlouholetými zkušenostmi z různých pozic ve veřejné správě. Unikátnost publikace tedy spočívá v tom, že zohledňuje teoretické i praktické aspekty posuzování chování ve veřejné správě a nabízí komplexní odpovědi na mnohdy dosud neřešené či komplikované otázky. Publikace se tak například zabývá problematikou odpovědnosti za hlasování, konfrontuje teorie pachatelství, spolupachatelství a účastenství s různými stupni rozhodovacího procesu nebo se zabývá otázkou, co lze vlastně považovat za škodu na veřejném majetku. Odpovědi však nabízí i na některé principiální otázky, například zda justice může přezkoumávat politická rozhodnutí, když není účastníkem politické soutěže a politicky se nezodpovídá. Zvláštní pozornost je věnována otázce posouzení subjektivní stránky u osoby podílející se na rozhodovacím procesu veřejné správy, která bývá obvykle stěžejní pro posouzení viny z trestných činů, které měly být spáchány při výkonu veřejné správy.
Publikace je primárně určena odborníkům z řad trestněprávní teorie i praxe, zejména soudcům, státním zástupcům, advokátům, policistům nebo právníkům zaměstnaným ve veřejném sektoru. Zároveň však představuje podrobný studijní zdroj pro posluchače právnických fakult, jakož i pro kohokoliv se zájmem o trestní právo.