Popis
Máte v rukou knihu, která přibližuje životní etapu krále komiků, která již veřejnosti není tak známá. Ani fotbaloví experti nepopisují tuto fotbalovou kariéru Vlasty Buriana ve svých odborných publikací seriózním způsobem. A přitom, jak to kdysi napsal sportovní sekretář Sparty Ferdinand Scheinost: Vlasta Burian patří mezi slavné postavy naší kopané!
Jistě všichni znáte krále komiků – Vlastu Buriana, který nám zpříjemňuje svými filmy především období vánoc a silvestra. Málokdo však už ví, že byl také všestranným sportovcem a vynikal především v tenise, cyklistice, automobilismu, jezdectví a dalších sportech. Nejvíce však miloval fotbal a byl vynikajícím brankářem i prvoligového mužstva AC Sparty Praha. Toto období je také nejvíce zdokumentováno v mnoha fotografiích i písemných dokladech, i když sparťanské dokumenty do roku 1934 shořely při požáru sparťanské tribuny na Letné.
Vlasta Burian byl členem Sparty v letech 1914 – 1922, kdy musel skončit pro svojí hereckou kariéru, která dostala před sportem přednost.
To vše, jak o fotbalových, ale i soudcovských aktivitách popisuje publikace sběratele a publicisty Ivana Vápenky, který je rovněž od dětství tělem i duší velikým Sparťanem. V knize se rozepisuje o celé Burianově fotbalové činnosti, která byla nejen ve Spartě, ale i ve Slavii, kde měl svojí Burianovou jedenáctku. Ta však nebyla jediná, ale měl i ještě… Ale o tom se dočtete v této unikátní publikaci sportovně zaníceného Sparťana Ivana Vápenky. Ať se vám líbí a poznáte řadu životních epizod našeho krále komiků a jak to napsal tehdejší sportovní sekretář Sparty Ferdinand Scheinost: „Vlasta Burian patří mezi slavné postavy naší kopané a i když byl i dva roky Slávistou, tak v srdci zůstal celoživotním Sparťanem!“
autor Ivan Vápenka (*1943)
Sběratel a publicista, jehož životním krédem bylo: „Nejen mít, ale i vědět, a to vše předávat i ostatním“, od mládí prošel několika sběratelskými odvětvími. Je spoluzakladatelem (1968) Klubu sběratelů papírových platidel Numismatické společnosti čs., kdy redigoval zpravodaj Bankovka. Jako spoluautor se podílel na vydání prvního katalogu vůbec (1972) „Československá platidla 1918 – 1970“ a vrcholným dílem byla jeho monografie „Tvůrci československých platidel“, která mapovala více jak 74 autorů mincí a papírových platidel.
V roce 1974 založil Klub sběratelů autogramů, kde redigoval klubový zpravodaj Autogram. Tento klub je rozšířen po celé republice a existuje dodnes.
Po seznámení se spisovatelem Jaroslavem Foglarem (1967) se on stal jeho „druhým tátou“ a prožil s ním mnoho osobních a blízkých setkání, kdy ho především doprovázel na jeho besedách. Jako první z jeho příznivců uspořádal přehledy jeho děl, především kreslených seriálů. Zpracoval jeho nejvýznamnější hru Po stopách Alvareze (1988) a spoluvytvořil publikaci Rychlé šípy slaví narozeniny 1938-1988. Vydal i katalog pro foglarovské sběratele Foglarovské odznaky (1994). Jako první objevil řadu foglarovských zajímavostí, které pak bezostyšně za své převzali jiní „foglarovci“.
Je i sportovním nadšencem a životním fandou Sparty, a tak sbírá i sportovní filatelii, kdy byl členem asociace OLYMPSPORT SČF. Redigoval zpravodaj Olympsport a podařilo se mu zpracovat ucelené katalogy filatelistických materiálů o cyklistickém Závodu Míru u nás i v cizině (1997 a 1998) a také katalog Sparta – Slavia ve filatelii (2001). Vrcholem byl katalog Světových fotbalových odznaků (1974). Se svými exponáty se účastnil řady mezinárodních výstav, kde obdržel mnohá vysoká ocenění.
Po několika sběratelských proměnách dnes zakotvil u skautské filatelie. Skautem se cítil odmalička, neb jeho starší bratr jím byl. On však skautem být nemohl, neboť dětství prožíval v padesátých letech 20. století. O to víc se nyní věnuje skautské filatelii, kde vytvořil dva zásadní katalogy: Skautská filatelie na našem území (2004) a Skautské přítisky na celinách (2006).
Jeho životní láskou jsou filmy krále komiků Vlasty Buriana, při kterých prožívá chvíle uvolněné pohody. Při odhalení pamětní desky na jeho domě (1998) se stal členem tehdejší Nadace Vlasty Buriana a dnes je jakýmsi archivářem Společnosti přátel Vlasty Buriana, který shromažďuje vše o její činnosti.
Autor této publikace v životě poznal řadu sběratelů, kteří se drželi hesla: „Musím mít vše i za cenu, že bych to měl ukrást“, ale k tomu se Ivan Vápenka po celou dobu své sběratelské činnosti nikdy nesnížil!