Popis
Je to fascinující příběh. Vysoký důstojník SS Adolf Eichmann, pověřený uskutečněním obludného plánu vyhlazení židovského obyvatelstva na všech územích ovládaných hitlerovským Německem, patří k nejbizarnějším osobnostem 20. století. Nazval-li Dušan Hamšík Adolfa Hitlera „géniem průměrnosti“ pak Eichmann je „géniem nicotnosti“. Pilný úředník smrti, vzorný otec rodiny, poslušný, vlastního myšlení neschopný vykonavatel rozkazů. Zorganizoval trýznivou smrt milionů lidí, dospělých i dětí, byl na to patologicky hrdý, chvástal se, že i do pekla půjde spokojen, ale o pár let později, před soudem a na dohled od šibenice, sdělí světu, že vlastně ani není antisemitou, věří v Boha a nikdy se nechtěl věnovat zabíjení. Kráčíme-li krok za krokem stopami dramatického, ale současně i absurditou přeplněného života tohoto muže, užasneme nad tím, jak rozporuplné malosti může být člověk schopen.
38. svazek edice Magnetka
Roman Cílek (*1937)
Patří k nejzkušenějším autorům v žánru objevné a tvůrčím způsobem pojaté literatury faktu. Rodák z Českých Budějovic, od školních let žije v Praze. Vydal několik desítek knih nejen literatury faktu, ale i dramaticky laděné beletrie, řada z nich získala významná ocenění, například Cenu Egona Ervína Kische, Cenu Miroslava Ivanova a Cenu Jiřího Marka. Některá jeho díla vyšla také v zahraničí, nebo posloužila jako předloha k fi lmovému zpracování. V současné době se podle Cílkovy knihy (Zabíjela, protože neuměla žít) natáčí fi lm o případu mnohonásobné vražedkyně Olgy Hepnarové.
Roman Cílek je spoluzakladatelem a členem vedení dvou spisovatelských organizací: Klubu autorů literatury faktu a České sekce AIEP – mezinárodního sdružení autorů detektivního a dobrodružného žánru.
V posledních letech se Roman Cílek stal kmenovým autorem Nakladatelství Epocha. Výsledkem této oboustranně podnětné spolupráce jsou knihy Mordcentrála X (2004), Krvavá předehra (2004), Každý, kdo unese oštěp… (2009). Autorská dvojice Miloslav Moulis († 2010) a Roman Cílek vytvořila pro Epochu ojedinělé dílo o nacistických koncentračních táborech s názvemZapomeňte, že jste byli lidmi… (2005), která před nedávnem vyšla již ve druhém vydání (2012). Skoro až osudovou podobu má Cílkův tvůrčí vztah k edici Magnetka. Již v roce 1966 svým dílem Výstřely ve vile Edelweiss (zfilmováno pod názvem Výstřely v Mariánských Lázních – 1969) edici autorsky zahajoval. Poté, kdy v roce 2007 došlo k obnovení této edice spoluprací Nakladatelství Epocha a Pražské vydavatelské společnosti, znovu mu byla svazkem s názvem Agonie (2007) svěřena tato vstupní role. Následovaly pak spoluautorské tituly s Miloslavem Moulisem: 100 hodin, kdy umírala republika (2009) a Útěky z pekla (2010). V témže roce 2010 vyšla v této edici Cílkova kniha Já, Otto Skorzeny…!