Popis
Publikace představuje čtenářům v populárně podaném výkladu lidské myšlení a zejména filosofii nejen jako lásku k moudrosti, ale nabízí jim zároveň i osudy jedněch z nejvýznamnějších myslitelů evropského myšlení, jako byl Pýthagorás, Sókratés, Giordano Bruno, Francis Bacon, François Marie Voltaire a další. Poutavým způsobem přibližuje dvacet pět století otázek po základu a smyslu života a světa i hledání odpovědí na ně, spolu se soukromým a občanským životem hrdinů této dlouhé cesty plné tápání, velkých zápasů, vítězství i proher. Publikace oslovuje především studenty a učitele středních škol spolu se všemi zájemci o dějiny lidského myšlení. Vychází již v šestém vydání a je vybavena bohatým obrazovým dokumentačním materiálem, malou galerií slavných filosofů, chronologickým přehledem světové historie, ale i těmi nejslavnějšími a nejzajímavějšími aforismy, sentencemi a výroky známých myslitelů.
Doc. PhDr. Jan Halada, CSc. (1942), přednáší na Univerzitě Karlově v Praze, na Fakultě sociálních věd, Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, kde se věnuje zejména nakladatelské problematice, teorii a praxi nakladatelství, dějinám nakladatelství, literatuře faktu. Kromě toho přednáší i na jiných vysokých školách, specializuje se rovněž na oblast společenských věd, především filozofii a historii. Je členem Obce spisovatelů, místopředsedou Klubu autorů literatury faktu, členem vědeckých institucí, edičních rad, literárních a kulturních organizací a spolků. Je autorem mnoha knih, např. Čítanka z dějin filozofie (Praha 1979), Osvícenství – věk rozumu (Praha 1984), Něžná revoluce v pražských ulicích (Praha 1991), spoluautor knihy Fotbalové kluby celého světa (Praha 1992), čtyřdílného Lexikonu české šlechty (Praha 1992 až 1998), Člověk a kniha (Praha 1993), Výstaviště v srdci Evropy (Praha 1997), spoluautor pětidílné Galerie nesmrtelných (Třebíč 1998–2001), spoluautor a editor Encyklopedie praktické žurnalistiky (Praha 1999–2008), Encyklopedie českých nakladatelství 1949–2006 (Praha 2007), mnoha sborníků, nakladatelských a čtenářských výzkumů apod. Autorsky či edičně se podílel také na encyklopedických projektech, např. na desetidílném vydání Universum, Česko, Moderní oxfordský slovník XX. století, Encyklopedie Larousse apod. Je také editorem prestižní edice Polozapomenuté války.
Je pravidelně uváděn v encyklopediích a slovnících, jako např. Kdo je kdo, Slovník českých filosofů, Obce spisovatelů, Klubu autorů literatury faktu apod.