Popis
Říká se, že spatřit dvojníka přináší neštěstí.
Mickey Watts, dvaačtyřicetiletý obráběč z Maine ve Spojených státech amerických, který se dostal do Čech jako technik, je obyčejný chlapík. Zlom v jeho nevzrušivém životě nastane, když jednou v noci v zapomenutém koutě Slezska spatří dvojníka. Od té doby si Mickey na sobě začíná všímat zprvu nenápadných změn. K těm fyzickým se brzy přidávají změny v chování a dříve oblíbený kumpán se stává podezíravým a mívá sklony k násilí. Je z toho zmatený a odjíždí do Ameriky, kde se snaží najít vysvětlení v komplikovaném vztahu k despotickému otci. Jenže takto jednoduše lidská psychika nefunguje. Daniel Petr se po šesti letech vrací k tématu rodinných traumat, a navazuje tak na svůj úspěšný román Straka na šibenici.
–––
Příběh Mickeyho proměny začíná v době, kdy do Bílého domu přichází Donald Trump. Ve známém heslu „Make America Great Again“, které předchozímu americkému prezidentovi pomohlo vyhrát volby, je nejdůležitější slovo again (opět). Sděluje jím svým voličům, že existuje předobraz ideální Ameriky, k němuž je třeba se vrátit. Podobně chce Mickey zabránit proměně, kterou zprvu považuje za projev přibývajícího věku, a tak jako Karel Gott toužil být „forever young“, snaží se hlavní hrdina stát „tím Mickeym, kterým byl kdysi“.
Rodinnými traumaty jsem se zabýval ve Strace na šibenici, a pokud jsem nyní cítil potřebu se k nim vrátit, bylo to možná proto, že s terapeutickou rolí literatury to není tak slavné, jak se někdy tvrdí. To říkám samozřejmě s nadsázkou a také se značnou dávkou úlevy. Literatura má podle mého názoru být především literaturou.