- Recenze
Když lidé začnou válčit s důsledky svých chyb: Recenze knihy Válka s mloky

Světově proslulý utopistický román, kterým Čapek v roce 1936 poukázal na nebezpečí rozmachu fašismu a reálnou hrozbu 2. světové války.
Odvážný kapitán se nenechá odradit historkami o „čertech“ v jedné zátoce, kde je šance, že by mohl najít perly. Vydá se do zátoky a narazí na zvláštní druh velkých mloků. Zkouší s nimi komunikovat a podaří se mu díky nim získávat perly. Mlokům poskytne nože, aby se mohli bránit proti žralokům, a tak se kapitánovi začne dařit a zároveň mají mloci větší šanci na přežití. Kapitán je vozí po mořích, kde pro něj hledají perly a rozmnožují se.
Do lovu perel se zapojí i významný podnikatel a postupně se přesune zájem od perel k možnostem, jak využívat rychle se množící a překvapivě inteligentní mloky. Když kapitán zemře, tento druh podnikání se zcela vymkne kontrole, mloků je čím dál víc a chuť po větším zisku je podle všeho neukojitelná. Lidé dokonce začnou mloky zásobovat zbraněmi a ignorují nebezpečí, které se tím zvýší.
Tak se začne rozvíjet příběh, kdy se lidé snaží všemožně využívat mloky k práci, ale nechtějí jim za tu práci nic moc dopřát. Například je v knize popsáno, jak mloci měli zálibu v jablkách, ale zaměstnavatelé jim je odmítli dodávat, tak je mloci chodili krást, až se střetli s lidskými chlapci, kteří zvíře pak týrali tak moc, až se mlok uchýlil k sebevraždě třaskavinou, kterou zabil i chlapce, jež ho týrali. Ve zprávách pak chlapci byli za nevinné oběti. To je další myšlenka, kterou Karel Čapek nenápadně předestřel – jaká může být pravda a jak moc záleží nakonec na tom, kdo příběh vypráví.
Válka s mloky se řadí mezi satirické sci-fi romány, a jak asi tušíte, čeká nás dost temný a mrazivý příběh, který nutí k zamyšlení. Mezi myšlenky knihy patří například využívání až zneužívání, přechod od ochočenosti k otroctví, bezohledný hon za ziskem (v tom se podobá i dalším knihám Karla Čapka, například Bílé nemoci), snahu lidí spíš pokořit druhé a přizpůsobit sobě a svým ideálům než je pochopit a hledat kompromisy a vzájemnou shodu.
Přijde mi zajímavé, že si autor vybral zrovna mloky. Průběžně opakuje, jak jsou oškliví, čímž se snaží možná naznačit, že lidstvo hůř zachází s tím, co mu přijde ošklivé a cizí.
Válka s mloky nádherně ilustruje, jak původně z částečně laskavého počinu (kapitán, mimochodem Čech, sice chce získat díky mlokům perly, ale dá mlokům zbraně, aby se mohli bránit proti žralokům. Rovněž se snaží naučit s nimi komunikovat a pochopit je, má je svým způsobem i rád) přechází příběh k bezohlednému zneužívání tvorů pro vlastní zisk (mloci jsou loveni, chováni, ochočováni, rozmnožováni a následně hrubě využíváni k práci velkými společnostmi) což vede ke vzpouře jinak mírumilovných mloků. Mihne se tam i snaha o polidšťování (lidé chtějí mloky vzdělávat a oblékat) i zmínka o nelidském zkoumání mloků pomocí pokusů, které jsou bolestivé a často vedou až ke smrti. Díky mlokům a možnostem s nimi spojenými roste i hamižnost národů, zabírají si více a více prostoru, chtějí více mezi sebou válčit a touží si pro sebe obecně všeho urvat víc. Celá situace se vyhrocuje až k válce.
Na konci promlouvá autor sám se sebou, se svým vnitřním hlasem, i když mi to trochu znělo, jako by debatoval se svou manželkou. I když celý příběh spěje hrůzně k děsivému konci, autor teď, na posledních stránkách, dává lidstvu šanci na přežití několika způsoby. Jedním z nich je válka mezi mloky, tedy mloci proti mlokům, čímž nápadně připomíná v tomto ohledu boje lidí proti lidem kvůli nejrůznějších ideálům a kdo ví čemu ještě. Je smutné, ale zároveň obdivuhodné, jak skvěle dokázal autor v úzké knížečce předložit čtenáři tolik myšlenek, tolik úvah, a tak silné spouštěče emocí. Zvlášť, protože si uvědomíte, co z těch hrůz již bylo v reálném světě spácháno, možná ne proti mlokům, ale vůči jiným tvorům, zvířatům i lidem samotným, ve jménu zisku nebo ideálů všeho druhu. Karel Čapek je nepochybně mistr a není divu, že se jeho knihy staly klasikou, kterou nejen téměř každý zná, ale která se i dočkala i dalších ztvárnění, jako jsou divadelní hry či audioknihy.
Za mě je knížka Válka s mloky dalším dílem, které by nemělo ujít vaší pozornosti.
A ještě něco k zamyšlení
Karel Čapek nám ukazuje, že jakmile někomu dáme nástroje, znalosti a svobodu, nikdy nevíme, jak to dopadne. Přesto bychom měli být nápomocni, laskaví a chovat se k ostatním, jak chceme aby se chovali oni k nám. Kdyby totiž v knize lidé mloky nevykořisťovali a netýrali, možná by mloci na lidi neútočili. Jsou přeci jen popisováni víceméně jako ochotná a mírumilovná zvířata. Následující otázky přikládám k samostatnému zamyšlení.
- Co činí bytost lidskou?
- Jaká je naše odpovědnost vůči jiným inteligentním formám života?
- Jaké jsou důsledky technologického pokroku bez morálního kompasu?
O knížce Válka s mloky
Knížka Válka s mloky je dílem Karla Čapka. Jde o satirický sci-fi román, rozdělený do tří částí (Andrias Scheuchzeri, Po stupních civilizace a Válka s mloky), má pevné desky tmavě modré barvy s graficky ztvárněnými ještěry a 320 stran rozdělených do 11 kapitol. Vydalo nakladatelství Fortuna Libri. Za výtisk děkuji společnosti Levné knihy.
Válka s mloky