Cenové války elektronická kniha
Autor: Rupert RussellPotřebujete pomoct s výběrem?
Rádi vám poradíme
(Po-Pá 9:00-16:00)
Nakupte ještě za 749 Kč a máte poštovné ZDARMA.
Rádi vám poradíme
(Po-Pá 9:00-16:00)
„TEORIE CHAOSU NÁS UČÍ, ŽE SPOUŠTĚCÍ UDÁLOSTI MOHOU BÝT ÚPLNĚ NEPATRNÉ. JAKO MÁVNUTÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL.“
Špinavé děti hrající si v ulicích iráckého Mosulu. Zanedbaní důchodci v ruinách svých domů na východě Ukrajiny. Venezuelanky podstupující sterilizaci kvůli nejisté budoucnosti… Mladý Keňan soupeřící o zdroje ve vysychající krajině… Obrázky z cest po světě 21. století.
Cenové války jsou reportážním cestopisem napříč zeměkoulí a chtějí zjistit, co způsobilo vlnu chaosu, který zachvátil svět po roce 2010. Jsou fascinujícím a průkopnickým náhledem na to, jak obchodníci s komoditami v New Yorku a Londýně destabilizovali společnosti po celém světě a nechali ty nejzranitelnější napospas hladu, chaosu a válkám. Odhalují, že nepokoje v Tunisku, Iráku, Venezuele, východní Africe, Střední Americe, ale i na Ukrajině byly vyvolány dramatickými a překvapivými výkyvy cen základních komodit. Deregulace trhů s komoditami totiž způsobuje, že ceny potravin mohou prudce vzrůst i v letech hojné úrody, což vyvolává hlad a protesty. Ceny ropy se mohou náhle zvýšit i v době normálních dodávek, což přináší bohatství a dodává odvahu diktátorům. Právě tato nestabilita, kterou dále zhoršují banky a investiční fondy v dalekém New Yorku a Londýně, svrhla režimy a zneklidnila Západ.
Zjistil jsem, že:
když se ceny náhle změní, řád se rozpadne a vypukne chaos, věci, které jsme považovali za stabilní, zmizí, cena může vytvořit tsunami hladu, exodus uprchlíků a zcela novou třídu oligarchů, cena může vyvolat nepokoje, revoluce a války, ceny mohou financovat paláce, policejní státy a zahraniční invaze, ceny odemykají klece a vypouštějí zrůdy.
Rupert Russell
„Cenové války, kombinující investigativní odvahu s forenzní analýzou, jsou geopolitickým mistrovským dílem, které překypuje kousavostí, originalitou a soucitem.“
--David Lammy, britský poslanec, autor knihy Tribes: How Our Need to Belong Can Make or Break Society
„Cenové války jsou naprosto originálním a podnětným čtením. Zčásti jsou reportáží z válečné zóny, zčásti ekonomickou historií. Jsou plné myšlenek o fungování trhů. Mění chápání světa, v němž žijeme.“
--Liaquat Ahamed, autor knihy Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World, která získala Pulitzerovu cenu
„Do hloubky zaznamenané a naprosto přístupné pátrání po dalekosáhlých důsledcích ekonomických spekulací si zaslouží širokou čtenářskou obec.“
--hvězdičková recenze týdeníku Publishers Weekly
„Jedna z nejdůležitějších knih naší doby.“
--The Intercept (online zpravodajský server, publikující od roku 2014 investigativní žurnalistiku)